Mesele Spor

Dikkat Yanlış Duruş Sahibi Olma

28.01.2017
17
Dikkat Yanlış Duruş Sahibi Olma

Duruş Bozuklukları Kalıcı Fiziksel Bozukluklara Sebep Olur

Ayaktayken, otururken veya yatarken hareket sırasında postür yani vücudun ortaya çıkardığı duruş sürekli farklıdır.
Bahsedeceğimiz bu konuda doğru duruş nasıl olmalıdır, duruş bozukluğu düzeltilebilir mi?
Duruş bozuklu sizde de olabilir çok yaygın bir sorun bu. Hatta doğru bir postür yani duruş sahibi olmak eleştirilmenize bile neden olabilir. Toplum omuzları düşük beli bükülü öne eğilerek yürümeye alıştı. Alışıldık olmayan ama olması gereken doğru bir duruş tabi ki dikkat çeker ve eleştirilebilirsiniz  🙂

Doğru Bir Postür Sahibi Olmak

Postür bozukluğu aslında basit bir hatadır hatta alışkanlıktır. Bu basit hata sonradan kronik boyun ağrılarına, sırt ve bel ağrılarına neden olur. İlerleyen yaşlarda kamburluk sorunu ortaya çıkabilir. Yine ilerleyen yaşlarla beraber boyunda kireçlenmeye sebep olabilir. Omuzları düşürerek ve öne eğilerek yürümek başlı başına bir problemdir kürek kemiğinin altından geçen sinirleri sıkıştırır. Toplum bilmiyor böyle bir problem yaşadığını farkında olmadan yapılan bir hatadır postür bozukluğu. Basit gibi görünse de sağlık söz konusu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu. Omzunu düşürme dik yürü etrafına duruşunla örnek ol.
Postür bozukluğuna diğer nedenler. Geçirilmiş olan kaza veya çarpmalar sebebi. Okul yıllarında ağır sırt çantaların taşınması, okul sıralarında yanlış oturma biçimi. Ergenlik döneminde hızlı gelişim ve postüre dikkat edilmemesiyle kapılan kötü duruş alışkanlığı. Bel, karın ve sırt kaslarının güçsüzlüğü de postür bozukluklarına sebep olur.
Son olarak doğru postür tam olarak nasıl olmalıdır, nasıl bir duruş sahibi olmalıyız ondan bahsedelim. Baş dik, sırt düz ve omuzlar yukarıda böylece eklemler ve kemikler yerlerine doğru yerleşmiş doğru bir duruşa sahip oluyorsun. Eleştirilere inat sağlıklı bir duruş sergile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor