Mesele Spor

Protein Gerçekte Nedir? Neden Proteine ihtiyacımız var?

18.06.2018
31
Protein Gerçekte Nedir? Neden Proteine ihtiyacımız var?

Proteinlerin Beslenmedeki Önemi

Protein nedir? Protein ne işi yarar? Protein nelerde bulunur? Protein çeşitleri nedir? Protein ne demek? Protein faydaları nelerdir? Protein neden gereklidir? 

proteinli beslenmenin önemi
Bu yazımızda proteinler ile ilgili anlatılacak konu
başlıkları
Protein nedir?
Protein ne işi
yarar?
Protein nelerde
bulunur?
Protein çeşitleri
nedir?
Protein ne demek?
Protein faydaları
nelerdir?
Protein neden
gereklidir?
Bütün canlı hücrelerin ana temel maddesini oluşturan, genellikle sülfür, oksijen, hidrojen, azot ve karbon ögeleri bulunan amino asit bileşimlerinin bir araya gelmesi ile oluşan karmaşık yapılı bir doğal maddeye verilen isimdir protein.
Vikipediye göre protein sözcüğünün kaynağı Yunancanın birincil öneme sahip anlamına gelen ‘’Prota’’ sözcüğünden
gelmektedir. Kelime olarak en önemli anlamına gelen protein canlılar içinde en önemli maddeyi oluşturmaktadır.

Proteinler vücudumuzda

1.
Büyüme
2.
Gelişme
3.
Yaraların onarımı
4.
Hücrelerin yenilenmesi
5.
Maddelerin sindirimi
6.
Maddelerin sentezi
7.
Enfeksiyonlara karşı koruma
8.
Sıvı dengesinin sağlanması
9.
Zeka gelişimi
10.
Azot dengesinin sağlanması gibi temel hayati
konularda olmazsa olmazdır.
Proteinler amino asitlerin zincirler halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan bileşiklerdir. Hücrelerin, enzimlerin ve hormonların yapı taşıdır. Proteinler bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik, kas hücrelerini oluşturur ve metabolizmayı çalıştırır.
Bunların yanı sıra herhangi bir yaralanma, çizik veya kesilmeyle başlayan kanamada, kesilen yerden akan kanın akmasını önlemek için meydana gelen sürece pıhtılaşma deriz. Kanın sürekli akmasını engelleyen pıhtılaşmasını sağlayan temel madde fibrinojen proteindir.Proteinler küçük veya büyük tüm hayati fonksiyonlarda bulunur. Alyuvarlara rengini veren hemoglobin protein moleküllerinden oluşmuştur. Kasların büyük kısmı aktin ve miyozin diye adlandırılan protein türlerinden meydana gelmiştir. Kıl, deri, saç, ve tırnaklarda protein türlerinden meydana gelmiştir. Vücudumuza dışarıdan
giren hastalık yapan maddelere karşı bizi koruyan antikorların yapısında proteinler bulunmaktadır.

Vücudumuzun Proteine olan ihtiyacı

Vücudun çalışması için sürekli protein harcanmaktadır. Vücutta toplam proteinin %45’i kaslarda geri kalana ise diğer dokulardadır. Yetişkin bir insanın %16-18 kadarı proteinlerden oluşmaktadır. Peki vücudumuz için bu kadar gerekli bir maddeyi beslenmemiz ile yeterli almazsak ne olur?
 
Beslenme ile gerekli protein alınmazsa hücrelerdeki yedek protein tüketilmeye başlanır. Hücrelerdeki yedek protein tüketilmeye devam ederken eğer hala beslenme ile protein alınmazsa yapısal proteinler yıkılmaya başlar. Yapısal proteinler tüketilmeye başladıktan sonra metabolik denge bozulur sağlık sorunları oluşur. Sağlığın bozulmaması için günlük protein ihtiyacı sürekli karşılanması gerekmektedir.

Vücudumuzun Proteine olan ihtiyacı

Vücudumuzda dolaşım, solunum, sindirim ve boşaltım gibi biyolojik olaylar gerçekleşirken hücrelerimizde yıpranmalar meydana gelmektedir. Yıpranan hücrelerin yenilenmesi proteinler ile sağlanmaktadır. Vücudumuzun proteine olan ihtiyaçlarını saymakla bitiremeyiz sizde bunları göz önünde tutarak beslenmenizde yeterli proteine yer vermelisiniz.
Proteinler Nasıl Oluşmaktadır
Proteinler amino asitlerden oluşmaktadır. Her proteinin kendine özgü bir özelliği bulunmaktadır. Proteinlerin her birinin kendine özgü özelliğinin olmasının sebebi amino asitlerin farklı dizilimlerinden meydana gelmesidir. Yani proteinler işlevlerini kendini oluşturan amino asitlerden almaktadır.Proteinlerin oluşumunda en çok kullanılan 23 amino asit bulunmakta. 8 tanesi elzem amino asitlerdir. Bu amino asitlerin protein sentezlenmesinde bir tane bile eksiği olduğunda protein sentezlenemez ve sağlıkta bozulmalar oluşur. Birçok hastalığın temelinde protein metabolizmasındaki bozukluklar bulunmakta. Yani eksik veya yetersiz protein tüketildiğinde hasta olmaktasınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor