Mesele Spor

Buz Pateni Ve Çocuk Gelişimi (Kocaeli Buz Pateni)

Buz Pateni Ve Çocuk Gelişimi (Kocaeli Buz Pateni)

Buz Pateni Ve Çocuk Gelişimi

Çocukların anne, babaları tarafından ihtiyaçlarının giderilmesi, çalışmak zorunda olamamaları ve çok fazla dışarıya çıkamamaları bedenlerinde fazla enerji birikmesine sebep olmaktadır. Çocuklar bedenlerinde biriken bu enerjiyi buz pateni ile boşaltıp rahatlayabilirler. Enerjilerini buz pateni ile harcarken hem fiziksel hem zihinsel hem de psikolojik olarak kendilerini geliştirebilirler. Çocuklarınız buz pateni yaparken kendi yapabildiklerini keşfetmesiyle birlikte bu durumdan keyif alır ve bu noktada vücudunu keşfetmeye başlar. Bu bir döngü şeklinde devam eder. Daha fazla buz pistinde kaymak ister, buz pistinde kaydıkça yapabildiklerini keşfeder, keşfettikçe daha zor becerileri öğrenmeye başlar.  Çocuklar buz pateni yaparken basit hareketler ile motor
gelişimi hızlanır, ince motor ve kaba motoru koordineli bir şekilde kullanır. (Motor gelişimi büyük ve küçük kas grupların kullanılabilirliğinin gelişmesidir). Çocukların gelişiminde önemli rolü olan buz patenin bir avantajı
da çocukların yetişkinlik yıllarında da buz patenine sporcu olarak ya da hobi olarak devam etmesidir.

Çocuklar Spor Etkinliklerine Katılmalı

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar gibi aletler hem
yetişkinlerin hem de çocukların hayatının bir parçası olmuştur. Çocuklar bu aletleri bırakamadıkları için en temel ihtiyacı olan ve gelişimine büyük katkı sağlayan gerçek oyun oynamaktan mahrum kalmaktadır. Çocuklar gerçek oyunlar yerine sanal oyunları daha çok tercih etmektedir. Bunun sonucunda gerçek oyunlardan kazanacakları gelişimsel özellikler olumsuz etkilenmektedir. Çocukların gelişimi için bu önemli soruna buz pateni gibi çocukların ilgisini çekebilecek etkinlikler düşünülmelidir.

Çocuk İçin Oyun Nedir?

Çocuğun dışa vurduğu yaşama sevincidir.
Çocuklar için en ciddi uğraştır.
En doğal Öğrenme ortamıdır.
Çocuklar için özgürlüğü yaşamaktır.
Çocuğun üretken olduğu bir ortamdır.
En iyi anlaşma ortamıdır.
Çocuk için eğitici ortamdır.
Çocuğun kimlik kazanımını sağladığı ortamdır.

Buz Pateninin Sağlığa Etkileri (Kocaeli Buz Pateni)

  • Eklem Kas Sağlığı
Buz pateni neredeyse vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırır. Bacakların senkronize hareketi ile kayma gerçekleştirirken eklem esnekliğini de geliştirmektedir.  Ayrıca buz pistinde patenlerle dengede kalabilmek için bacak ve karın kasları sürekli sıkılarak çalıştırılmaktadır.  Patenlerle dengede kalabilmek için farklı kas gruplarının sürekli olarak sıkılması kasları geliştirmekte ve eklem sağlını olum etkilemektedir. Buz patenleriyle dengede
kalmak adına gösterilen bütün çaba vücudun dayanıklılık üzerine kontrolünü artırmaktadır.
Buz patenini en yoğun olarak geliştirdiği alt ekstremite kas gruplarından hamstring, quadriceps, pelvik taban kasları, gluteus maximus, gastrocnemius, soleus bulunmaktadır. Üst ekstremite de ise sırt ve karın bölgesi bulunmaktadır. Buz patenleri ile dengede kalmayı cabalarken çokça çalışan bu kas gruplarımız kalori harcayarak kilo kontrolü konusunda da fayda sağlamaktadır.

  • Kilo Kontrolü (Kocaeli Buz Pateni)
Buz pateni nasıl kilo verdirebilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz anlatıyım. Kasların hareket edebilmesi için enerji (kalori) gerekmektedir. Kaslarımız her hareketinde kalori harcamaktadır. Vücutta ne kadar fazla kas kütlesi var ve aynı anda ne kadar çok kas grubu çalışırsa o kadar çok kalori harcanmaktadır. Büyük kas grupları da küçük kas gruplarına göre daha fazla kalori harcamaktadır. Vücudumuzdaki en büyük iki kas grubu bacak ve sırt kaslarıdır. Buz pateni yaparken de bu iki kas gurubu çokça kullanılarak gelişmekte ve kalori harcamaktadır. Buz pateninden sonra zaman zaman bu bölgelerdeki kaslarınızın ağrıması o belgede bulunan kasların gelişmekte olduğunu göstermektedir. Buz pateni sporcularından uzun yıllar yoğun antrenman halinde bulunanlar genel olarak zayıf vücut yapılarına sahiptir. Daha hızlı kayma ve itiş hareketleri esnasında nabız hızlanır ve metabolizma hızı da artırmaktadır. Yüksek metabolizma hızı ve aktif olarak kasılan kaslar sürekli olarak kalori harcamaktadır ve sonucunda kilo verilmektedir. Kilo verirken de daha çok yağ oranından düşmektedir ve kaslar kendini korumaktadır. Buz pateni sporcularının yağ oranları düşük, kardiyovasküler (kalp, damar ) açısından sağlıklı, vücut dayanıklılığı ve esnekliği yüksektir.
  • Kemik Gelişimi (Kocaeli Buz Pateni)
Fiziksel olarak aktif çocukların kemik gelişimi sağlıklıdır yani iskelete stres uygulayan aktiviteler kemik kütlesini artırmaktadır. Buz pateni ile yapılan ufak sıçramalar, zıplamalar, atlamalı hareketler kalçada, bacakta ve ayakta etkilenen kemik kütlesi yavaşça artmaktadır. Buz pateni sporcularında Kara antrenmanları esnasında yapılan sıçrama antrenmanları esnasında bolca stres altında kalan kalça ve bacak bölgelerinde kemik sağlığını olumlu
etkilemektedir.
Kocaeli Buz & Cimnastik
  • Mutluluk Hormonu (Kocaeli Buz Pateni)
Buz pateni yapmak günün stresini atmak için iyi bir tercihtir. Fiziksel aktivite beyinde endorfin salgılar. Endorfin mutluluk hormonudur. Buz pateninin başlı başına keyifli bir etkinlik olmasına ayrıyetten fiziksel hareket ile endorfin hormonlarının salgılanması ile birlikte tam bir mutluluk hali yaratmaktadır. Buz pistinde çocuk veya her yaştan insan kayabildiğini gördükçe yeni hareketler yapabildiğini keşfettikçe kişinin öz güvenini de artırmaktadır.
Kocaeli Buz & Cimnastik
Buz Pateni ve Çocuk Gelişimi Özet (Kocaeli Buz Pateni)

Buz pateni çocukların fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Yeteneklerinin farkında kendini keşfedebilen çocuklar sağlamakta, sağlıklı ve kendine güvenen çocuklar oluşturmaktadır.

Buz pateni sporcularını, hobi olarak ilgilenenleri, buz patenine başlamayı düşünenleri ve çocuklarına buz pateni yaptıran aileleri bilgilendirmek adına yardımcı olduysam ne mutlu bana ::)

Ahmet Faruk AD

Sağlıklı ve Keyifli Kalın

Kaynaklar
Alev Önder ve Hande Arslan Çiftçi (2017) Erken Çocuklukta Oyun ve Oyun Yoluyla Öğrenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor