Mesele Spor

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım (Bölüm 5)

Kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım 9 bölümden oluşmaktadır ve beşinci bölümündeyiz.

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım (Bölüm 5)

Kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım 9 bölümden oluşmaktadır ve beşinci bölümündeyiz. Sağlıklı kilo vermek ve hayat biçiminize sağlıklı, düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak için ”kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım” bölümlerimizin hepsini okumanızı öneririz. Bilinçli ve sağlık tüketici olmanın yolu okuyup araştırmaktır.

Kronik Stres Kilo Aldırır Dikkat

Stres ve kilo ilişkisi uzun zamandır araştırılmış ve yayımlanmış bilgilere göre stresin kilo almamıza neden olduğu açıklanmıştır. Stres sadece daha çok yemek yememizi tetiklemekle kalmayıp vücudumuzda kortizol ve glükokortikoid adlı hormonları salgılayarak yağ depolamaya sebep olmaktadır. Stresli bir insan vücudu 2 kat daha çok yağ depolamaya başlamaktadır.

Stres ve sinir halindeki vücut böbrek üstü bezlerden kortizol üretmeye başlar ve enerji tüketmekten çok enerji depolamaya başlarız. Kortizol yükselimi açlık ve yeme isteğimizi artırmaktadır. Stres durumu haftalarca ve daha uzun sürerse ciddi oranda kilo almaya sebep olmaktadır.

Stresin sebeplerine göre ve kişiden kişiye kortizol üretiminin seviyesi değişir. Yüksek miktarlarda kortizol üretimi görülen kişilerde daha çok yeme içme alışkanlı olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlara güvensizlik, yalnız kalmak, uzun süreler üzüntü içerisinde olmak, ağır can kayıpları, ayrılık, hayatınızdaki belirsizlikler ve sürekli endişe halinde olma gibi duygu durumları kişide yeme isteği doğurur. Bu isteklere stres halinde karşı koymak çok zordur. Yeme içme alışkanlığının artmasının yanı sıra vücut zaten stres halinde yağ depolamaya hazır olduğundan kilo almak kaçınılmaz sonuç oluyor.

Stres halindeyken duygusal durumunuzu ve yeme içme durumunuzu fark ettiğiniz zaman kendinizi sakinleştirme, etkinliklere katılmaya, fiziksel olarak hareket halinde olamaya veya egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Stresin en büyük önleyicisi hareket halinde olmaktır. Spor yapmanın uzun zamandır strese ve yalnızlığa karşı en büyük yardımcısı olduğu uzmanlar tarafından sürekli olarak söylenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.