Mesele Spor

Kas Krampları Neden Oluşur? Kas Kramplarından Nasıl Korunulur?

05.01.2018
29
Kas Krampları Neden Oluşur? Kas Kramplarından Nasıl Korunulur?

Kas krampları neden olur? Kas krampı nedir? Kas krampı belirtileri? Kas kramp türleri? Neden kramp oluşur? Kas krampları nasıl oluşur? Kas krampı tedavisi? Kas krampı olunca ne yapılmalı? Kas kramplarından nasıl korunulur? Egzersiz esnasında neden kramp olur?

Kas krampları neden oluşur yazımızda kas kramplarının nedenlerini ve bu kas kramplarından nasıl korunulur yazmaktadır. Kas krampları egzersiz esnasında neden oluşur ve kramp esnasında ne yapmak gerekir bakalım.

Kas Krampları Neden Oluşur?

Kas Krampları Neden Oluşur?

Kas kramplarının en önemli oluş nedenlerinden biri tek bir kas grubunun uzun süre kasılı kalmasıdır. Mesela  bisikletçilerin baldırlarının kasılması, futbolcuların arka bacak kaslarının (hamstring) kasılması, yüzücüler içinde
kasılmış ayak parmakları örnektir. Egzersizler sırasında kaslara giden aşırı sinir uyarımı, sıvı kaybı (dehidrasyon)
ve ter ile tuz kaybı da spor yada egzersiz esnasında kas kramplarına neden olabilir.

Kas Kramplarından Nasıl Korunuruz?

Kas Kramplarından Nasıl Korunuruz?

Kas krampı tedavisi, Kas krampı olunca ne yapılmalı ya da Kas kramplarından nasıl korunulur sorularımıza cevap olarak aşağıda bahsettiğim durumlara dikkat etmeniz yeterlidir.Yeterli sıvı ve tuz alımı krampların etkilerini azaltmaktadır. Beslenme bakımından da karbonhidrat ağırlıklı beslenme ile zararları azaltılabilir.

Kramp egzersiz esnasında oldu ise egzersizi bırakarak germe yada gerili konumda bekleme yapılması gerekmektedir. Eğer tüm vücudu etkileyen bir kramp mevcutsa doktor tarafından damar içini tuzlu sıvı verilmektedir ve
reçeteye kas gevşetici krem yazılmaktadır. Tuzlu su içmekte iyi gelmektedir ve zencefil gibi baharatlarda yararlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.