Mesele Spor

Kas Gelişimi Acı Yoksa Kazanç da Yok

30.12.2017
20
Kas Gelişimi Acı Yoksa Kazanç da Yok

Kas Gelişimi Acı Yoksa Kazanç da Yok

Acı yoksa kazanç da yok (no pain no gain) mutlaka duymuşsunuzdur. Birde fitness yapıyor ve motivasyon sayfalarına bakıyor iseniz illaki biliyorsunuzdur bu sözü. Peki bunun geçekliği nedir, gerçektende acı yoksa kazançta mı yok. Yoksa bu tamamen motivasyon olsun diye söylenen bir saçmalık mı. bilimsel olarak biraz bakalım.

Egzersiz sırasında kaslara yüklenmeler sonucu kaslarda yıkımlar meydana gelir. Bu yıkımlar kasların gelişmesinin temelini oluşturur. Kaslar yıkım yaşadıktan sonra daha sonraki yüklenmelerin üstesinden gelmek için aşamalı olarak artmaktadır. Basit bir anlatım ile kasların gelişmesi bu aşamalardan geçer. Biraz daha bilimsel yaklaşırsak, yüklenmelere maruz kalan kaslar ağırlık kaldırma sırasında eyleme katılan motor birimler örneğin triceps (Arka kol kası) bölgemizdeki fasiküllerin (Kas demetlerin) sayısını arttırarak daha çok miyofibril proteini aktin, miyozin ve kas kasılmasına katılan diğer proteinler üretmektedir. Bütün bu değişiklikler kuvvet ve kas boyutunda artış meydana getirmektedir.

Şimdi acı yoksa kazanç da yok tabirimize dönersek aşırıya kaçan motive edici bir yol olsa da mantık doğrudur. Ama şimdi burada ciddi acı verici antrenmanlar uygulamak sakatlığa sebep olabilir yada günlerce haftalarca kas ağrılarına neden olabilir. Antrenmanlarda acı çekecek kadar değil set ve tekrarlarını tamamlayabileceğiniz en uygun ağırlığı bularak onlarla çalışınız. Kaslarınız uygun ağırlık ve tekrarlarla çalıştırıldığı sürece gelişecektir.

Birde kas geliştirmeniz ve antrenman verimini artırmanız için size yardımcı olacak yollar vardır. Bunlar dinlenme, beslenme ve yeterli sıvı alımıdır. Eğer bunlara da uyar her şeyi düzenli devam ettirebilirseniz antrenmanlardan en iyi verimi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor