Mesele Spor

Spordan Sonra Oluşan Kas Ağrısı ve Kas Gelişimi

04.01.2018
103
Spordan Sonra Oluşan Kas Ağrısı ve Kas Gelişimi

Kas ağrısı kas gelişimi mi demek? Kas ağrısı kas gelişimine mi işaret? Kas ağrıyorsa kaslar gelişiyor mu demek? Kas ağrısı ve kas gelişimi nedir? Spordan sonra oluşan kas ağrısı nedir? Kas ağrısı neden olur?

Spor sırasında veya spordan sonra oluşan kas ağrılarınız mutlaka oluyordur. Spor esnasında neden kas ağrısı oluşur ya da spordan sonra neden kas ağrısı oluşur bu yazımızda farklı noktalara değinilmiştir. Spor sonrasında oluşan kas ağrılarınızın doms ağrıları olduğunu belkide ilk defa öğreneceksiniz. 

Spordan Sonra Oluşan Kas Ağrısı ve Kas Gelişimi

Kas ağrısı nedir? Kas ağrısı neden olur? Kas ağrısı neden oluşur? Kas ağrısı nasıl geçer? Spordan sonra kas ağrısı olur mu? Spordan sonra kas ağrısı normal mi?

Kas Ağrısı Neden Olur? (Tatlı bir kas ağrısı gelişime işarettir)

Hemen hemen herkes yüksek yoğunluklu bir antrenman sırasında anlık kas ağrısı yaşamıştır buna akut kas ağrısı denir. Genel olarak egzersiz esnasında oluşan kas ağrısıdır ve birkaç dakika sonra ağrı hissi azalmaktadır.
Antrenman sonrasından kalan yada 1-2 gün sonra ortaya çıkan kas ağrısına DOMS (Delayed anset muscle soreness) gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı denir. DOMS ağrısı kasların hasar gördüğünün belirtisidir. Kaslarda hasar oluşmasında  burada yanlış kötü bir durum yoktur acı yoksa kazançta yok mantığına dönersek kasın biraz hasar alması daha fazla kornaktil protein üretmesine ve daha fazla kuvvetli olmasını sağlamak için bu hasarlar gereklidir.

Kas Ağrısı Neden Olur?

DOMS Ağrılarını Duydunuz Mu? (Kaslara yüklendikten sonra oluşan ağrılar)

DOMS dediğimiz bu kas ağrısı en basit yokuş aşağı koşarken veya bir bölgeye uygulanan tekrarlı çalışmalar sonucu gerçekleşebilir. Eksantrik kas kasılmalarında yani kasın uzadığı ve direnç altında kaldığı durumlarda görürüz.
Ağırlık ile çökme (squat) yada dumbbell biceps curl egzersizinde dumbbel eksantrik açısı (ağırlığın yukarıdan aşağıya inmesi) sırasında kasların daha fazla direnç altında kaması DOMS ağrısı için yine çok rastlanan bir örnektir. Birçok
harekette eksantrik kas kasılması bulunduğu için herhangi bir etkinlik sonrasında DOMS ağrısı ortaya çıkabilir.

Kaslarınız Sürekli Yırtılır Biliyor Musunuz?

Kaslarınız Sürekli Yırtılır Biliyor Musunuz? (Kaslar önce yırtılır sonra daha iyi şekilde onarılarak gelişir.)

Egzersiz sırasında kasların eksantrik kasılmalara direnç göstermesi ve kasların gerginliğinin artarak uzamsı, kas hücresi zarında yırtılmalar meydana getirir. Bur yırtılmalar sonrasında proteinlerin dizilişinde bozulmalar ortaya çıkar. Bu durumda hasarlı bölgenin şişmesi, ödem oluşması ve iltihap kapması da bir ihtimaldir. Bu ihtimalin olması için kasların yeterli ısınmada ani yüklenmelere maruz kalması bu derece sorunlara sebep olabilir.
DOMS ağrılarında hasarı gidermek, yeni proteinler oluşumunu sağlamak ve kas glikojeninin yenilenmesi için kas kuvvetini geçici olarak azaltmak gerekir.
DOMS ve Kas Gelişimi

 

Kas Ağrısı ve Kas Gelişimi

Kas gelişimi kas büyümesi (hipertrofi) dediğimiz olayda düzenli gerçekleşen DOMS
tekrarlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor