Mesele Spor

Ağırlık Antrenmanlarında Kaç Tekrar Yapmalıyım?

31.08.2018
111
Ağırlık Antrenmanlarında Kaç Tekrar Yapmalıyım?Ne Kadar Ağırlık Kaldırmanız Gerektiğine Karar Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Antrenman programı oluştururken göz önüne alınması gereken etmenlerden biride tekrar sayılarıdır. Fitness seviyenize ve kendi belirlediğiniz hedeflere göre tekrar sayıları değişmektedir. Başlangıç ve ileri düzeyde olanlar içinde farklı tekrarlarda ağırlık kaldırılmaktadır.

Ne kadar ağırlık kaldırmanız gerektiğine karar verdikten sonra hedef tekrar sayıları belirlenmelidir. Ağırlığınızı seçerken tekrar sayınıza uygun ağırlıklar seçilmelidir. Hedef tekrar sayısını yapabileceğiniz aynı zamanda hedef tekrar sayısından fazlasını yapamayacağınız kadar ağırlık seçmelisiniz.

Ağırlık Antrenmanlarında Tekrar Sayıları Neyi İfade Eder

Genel olarak az tekrar ağır kilolar ile yapılan hareketler kas kütlesi artırmaya yönelikken, çok tekrar hafif kilolarla yapılan hareketler çok fazla hacim kazandırmadan kasları güçlendirmeye yöneliktir.


Fitnessa Yeni Başlayanlar İçin Tekrar Sayısı Kaç Olmalı?

Her egzersiz için 12-20 tekrardan oluşan 4 setlik programlar izleyebilirsiniz. Yüksek tekrar ve hafif kilolar ile kaslarını güçlendirerek ilerleyen dönemlerde ağırlıkları artırıp daha fazla kas kütlesi kazanabilirsiniz. Başlangıç düzeyi olanlar için en uygunu budur kasların güçlendirilmesi ilk hedef olmalıdır.

Fitnessda İleri Düzey Olanlar İçin Tekrar Sayısı Kaç Olmalı?

Her egzersiz 6-8 tekrarlar ve ağır kilolarla yapılabilir maksimum kas kütlesi kazancı için bu yol izlenebilir.

Ağırlık Kaldırma İpuçları

    • Ağırlık kaldırmak için her hareketin doğru tekniğini öğrenin ve sakatlık risklerini ortadan kaldırın.
    • Omurganızı doğal pozisyonda tutun ve ağırlık kaldırırken ve aşağı indirirken belinizi değil bacak kaslarınızı kullanın. Bel ağrılarını önlemek için bu kurala dikkat edin.
    • Ağır kilolar ile çalışırken yalnız çalışmayın. Kaldıramayacağınız ağırlıkların altına yalnız girmeyin.
    • Uygun kıyafetler giyin ve rahat hareket edebilin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor