Mesele Spor

Çocuklarınız İçin Anaokulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

12.08.2018
49
Çocuklarınız İçin Anaokulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doğru Anaokulu Seçimi

Okul öncesi kurumlarda eğlenceli atletizm ve jimnastik gibi dersler ile temel hareket becerileri öğretilmelidir. (Çeviklik, denge, koordinasyon ve sürat)
Çocuklar 2-6 yaşlarında günlerini okul öncesi eğitim kurumlarında geçirirken doğadan ve açık alan parklardan uzak kalmaktadır. Hareket edilebilir alanlardan uzak kalan çocuklar için hareket ihtiyacı göz önüne alınarak temel hareket becerilerini öğreten okul öncesi eğitim kurumları tercih edilmelidir.
2-6 yaş gurubu çocuklarınızın temel hareket becerilerini öğrenmesi ve çeşitli hareket becerilerini geliştirmesi gereken dönemdir. Bu dönem temel hareket becerileri öğrenilmeden geçirildiğinde çocukların ilerleyen yaşlarında hareketsizlik, spor branşlarında başarısızlık ve vücut yağlaması gibi sorunlarla karşılanmaktadır.
Okul öncesi kurumlarda öğrenilen temel hareket becerileri daha sonra öğrenilecek spor dalına özgü becerilerin alt yapısını oluşturmaktadır. Bu nedenle çocuklar okul öncesi kurumlarda çok çeşitli beceri öğrenme ve geliştirme fırsatları bulmalıdır. Çocuklar karada, havada, suda ve buzda bu ortamlardaki hareket hissine sahip olmalıdır.
Karada = Atletizm
Havada = Jimnastik
Suda = Yüzme
Buzda = Buz pateni
Çocukların bu becerileri öğrenmesi ilerleyen dönemlerde fiziksel etkinliklere katılmalarını olumlu etkileyecektir.

 

Çocukların Çeşitli
Etkinliklerde Yer Alması Neden Önemlidir?

Çocukların Çeşitli etkinliklerde farklı ortamlarda yer alarak farklı farklı hareket becerileri geliştirmeleri açısından önemlidir. Çeşitli etkinliklere katılan çocuklar sporun önemli temellerinden çevikliği, dengeyi, koordinasyonu ve süratı geliştirmenin yanı sıra Lokomotor hareket becerileri olan Koşma becerisi, yakalama becerisi, atlama becerisi, fırlatma, sıçrama, yürüme, sekme, kayma ve sürünme becerilerini geliştirmektedir.
Geleneksel kültürle Doğada ve açık alanlarda oynaya bilen bu şekilde büyüyen çocuklar temel hareket becerilerini geliştirebilir ama bunun yanı sıra son derece modern evlerde büyüyen, sınırlı oyun alanlarında büyüyen ve okullarda azalan beden eğitimi dersleri ile büyüyen çocukların çok çeşitli beceriler geliştirmesi zor görünmektedir.
Ahmet Faruk AD

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor