Mesele Spor

Çocuklarınız Açık Alanlarda Oynarken Endişeleniyor musunuz? Çocuk Gelişimi Ve Riskli Oyunlar

10.08.2018
47
Çocuklarınız Açık Alanlarda Oynarken Endişeleniyor musunuz? Çocuk Gelişimi Ve Riskli Oyunlar

Çocuk Ve Riskli Oyun

Doğal ortamda ve açık alanlarda oynanan oyunlar, kontrollü ve kapalı alanda oynanan oyunlara göre daha çok heyecan ve risk içermektedir. Bu risk ihtimali ise çocuğun daha dikkatli ve kendi güvenliği konusunda daha duyarlı olmasına katkı sağlamaktadır. Risk ihtimallerine karşı çocuk kendi sorumluluğunu daha fazla alabilmektedir. Riskli oyunların çocuklara faydalarından biri de çocukların farklı şartlara uyum sağlama becerilerini geliştirmektedir. Doğal ortam ve açık alanlar çocukların riskli oyunları için en uygun ortamlardır.

Çocuklar Neden Riskli Oyunlar Oynamak İster?

Çocuklarda temel hareket eğitimi

Çocukların fiziksel risk alma eğilimleri bulunmaktadır. Fiziksel güçlerini test etmek isterler bunun için kendilerini deneyip anlayabilmelerine fırsat veren riskli oyunlar ararlar ve oynamayı tercih ederler.

Riskli Oyunlar ve Güven Tartışmaları

Çocukların riskli oyunlar oynamaları konusunda bazı ebeveynler endişeli ve huzursuzken, pek çok ebeveynde çocukların hayattaki farklı riskleri öğrenmeleri ve bu risklere karşı baş edebilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Ebeveynler kendi çocukluğunda açık havada risk alarak oynamış ise kendi çocuklarının da bu doğrultuda kendilerini daha iyi geliştirebileceklerini ve yeteneklerini daha iyi görüp sahip oldukları kapasitelerini daha kolay görebileceklerini düşünmektedir.

Yeni Nesil Oyun Alanları

Günümüzdeki oyun alanlarını iyice basitleştirip tasarlayanların ve çocukların sadece bu alanlara çıkmasına izin veren ebeveynlerin düşüncesi bana göre çocuk nasıl hareket edemez de nasıl düşmez. Hareket yok, spor yok ve tehlike yok kafa rahat. Sürekli kontrolün olduğu, her şeyin planlı olduğu ve çocukların risklerden uzak olduğu ortamlar çocukları sadece istenileni yapmak durumunda bırakmaktadır. Çocuk bu durumda kendi bedeninin sınırını zorlamayı denememektedir. Denememeyi daha çocukken öğrenen 2-6 yaş grubu ilerleyen yaşlarında iyice hareketsiz ve öz güveni düşük olmaktadır.
Yapılan Araştırmalarla Desteklenen Riskli Oyunların Faydaları
Norveç ve İsveç’te yapılan araştırmalarda okul öncesi gruplar takip edilmiş ve doğal ortamlarda oynayan çocukların fiziksel açıdan daha özel yetenekler geliştirdiği belirtilmiştir. Denge ve çeviklik olmak üzere açık alanlarda oynayan
çocukların hareket becerilerinin düz kapalı alanlarda oynayan çocuklara göre daha iyi olduğu ortaya koyulmuştur.
Danimarka ve İsveç’te yapılan çalışmalarda her gün açık alada oynayan çocukların kapalı alanlarda oynayan çocuklara göre bedenlerini daha iyi kullanma becerisine sahip oldukları görülmüştür.
*Kısaca doğal ortam ve riskli oyunlar çocuklara zengin
motor deneyimleri yaşatarak hareket becerilerini zenginleştirmektedir.
Son olarak demek istediğim çocuklar oyun alanlarında risklerle karşılaşmalı ve korkularını mutlaka yenmelidirler. (Kırık bir kemikten daha kötüdür kaygı ve korkuyla yaşamak). Kırık bir kemik iyileşir, burkulan bilek iyileşir, çizilen kanayan beden iyileşir fakat korku ve kaygıyla risklerden kaçarak yaşamak insanın yakasına yapışır ve hiç bırakmaz. Küçükken dizi kanayan çocuk dizi kanamadan büyüyen çocuktan daha çok şey bilir.
Ahmet Faruk AD
Kaynakça:
Ball, D., Gill, T. Ve Spiegel, B. (2012). Managing risk in play provision: implementation guide. (Second Edition). National Children’s Bureau. ISBN: 978- 1- 909391- 11- 6.
Brussoni, M, Olsen, L. L., Pike, I, ce Sleet, D. A. (2012) Risky play and Children’s safety: balancing priorities for optimal child develoment. International Journal of Environmental Research and Public Health, 9, 3134- 3148.
Kalburan, Nilgün
CEVHER. “ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE RİSKLİ OYUN”. Kastamonu Eğitim Dergisi
22, sy 3 (15 Temmuz 2016): 943-60.
Kılıç, Z. (2017).
Oyun Yoluyla Fiziksel Becerilerin Desteklenmesi ve Riskli Oyunlar. Önder, A.
Çiftci, H. A. (Ed). Erken Çocuklukta Oyun ve Oyun Yoluyla Öğrenme (s. 169-188).
Ankara: Nobel.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Admin dedi ki:

    Çok doğru noktaya deyindiniz bayım .

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor