Mesele Spor

Proteinlerin Beslenmemizde Yeri Ve Önemi

09.08.2018
34
Proteinlerin Beslenmemizde Yeri Ve Önemi

Proteinli Beslenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Protein nedir? Proteinlerin beslenmemizde önemi nedir? Proteinler ne işe yarar? Proteinler hangi besinlerde bulunur? Protein içeren yiyecekler nelerdir? Kaliteli proteinler nelerdir, Amino asitlerin beslenmemizde önemi nedir?
Proteinlere daha detaylı bakacak olursak beslenmemizde hiç bilmediğimiz önemlere sahiptir. Vücudumuzun proteine olan ihtiyacını biliyoruz ama her protein kaynağı bu ihtiyacı karşılayabilir mi? Proteine olan ihtiyacımızı hangi kaynakalardan nasıl elde etmeliyiz. Vücudumuz için elzem amino asitlerin bulunduğu protein kaynaklarını yeterince tüketiyor muyuz, beslenmemizi daha kaliteli hale getirmemiz için bunları bilmemiz gerekiyor.
Proteinli Beslenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu yazımızda
neler var
Protein nedir
Protein hakkında bilmeniz gerekenler
Protein nedir ne işi yarar
Protein nedir ve nelerde bulunur
Proteinde neler var
Protein nelerde bulunur
Hangi besinlerde protein bulunur
Protein içeren yiyecekler nelerdir
Doğada 300 çeşit den fazla doğal amino asit bulunmaktadır. Yapay olarak da sentezlenebilen 70 kadar amino asit bulunmaktadır. Amino asitler farklı farklı zincirler oluşturarak insan vücudunda 200.000 çeşit protein oluşturmaktadır. Vücudumuzdaki 200.000 çeşit protein farklı amino asit dizilimleri ile tek bir hücre içinde yaklaşık 100 milyon Protein molekülü bulundurmaktadır. Son olarak her hücre içinde en az 20.000 çeşit protein içermektedir.  Eğer bütün hücrelerimizin toplam bulundurduğu proteini hesaplamaya kalkarsak bu gerçekten zor olacaktır. 🙂
Biz hesabı fazla uzatıp daha da karışık hale getirmeyelim bilmeniz gereken insan vücudu tepeden tırnağa protein moleküllerinden oluşmaktadır. Bu kadar çok protein içinde bizim bilmemiz gereken sadece 23 amino asitten bulunmaktadır.

23 amino asidin 8 tanesi organizmada yapılamaz ve beslenme ile mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Bunlara esansiyel  amino asit denir. Esansiyel amino asitler vücut için esas gerekli amino asitleri belirtir.

8 Temel Esansiyel Amino Asit

8 Temel
Esansiyel Amino Asit
1.
Lösin
2.
İzolösin
3.
Valin
4.
Lizin
5.
Metionin
6.
Triptofan
7.
Fenilalanin
8.
Treonin
Çocukluk zamanında histidin ve arginine üretilmedği için bunlarda sadece çocuklar için elzem amino asit grubunda sayılmaktadır. Bu Amino asitlerin eksikliğinde ciddi sağlık problemleri oluşmaktadır. Sağlık sorunları yaşamamak için ve  esansiyel amino asitler insan vücudu tarafından üretilemediği için besinler ile elde edilmesi gerekmektedir.
Yumurta en iyi protein kaynağıdır

 

Sindirilebilirlik Açısından Gıdalar

Sindirilebilirlik Açısından Gıdalar
Hayvansal gıdalardaki proteinin %91-100’ü kadarı
Bitkisel gıdalardaki proteinin %70-90’ı kadarı
Karbonhidratlardan elde edilen gıdalardaki
proteinin %75-80’i kadarı
Yukarıdaki değerler proteinlerin vücudumuz tarafından kullanılabilirlik değerlerini göstermektedir. Ayrıca tavuk yumurtası proteinin %98’i vücut tarafından kullanılabilir tekrardan söylemek gerekirse en iyi protein kaynağıdır.
Hayvansal kaynaklı proteinler esansiyel amino asit bakımından yeterlidir. Bitkisel kaynaklı proteinler esansiyel amino asit bakımından yetersizdir. Bitkisel kaynaklı yiyecekleri birbirlerine karıştırarak farklı esansiyel amino asitlerin birleşimini bir arada tüketebiliriz. Birinde eksik olan amino asitler diğeri tarafından tamamlanabilir. Bu Karışımlara örnek olarak

 

  •  Mercimekli veya nohutlu bulgur pilavı
  • Kuru fasulyeli bulgur pilavı
  • Peynirli makarna
Bitkisel kaynaklı besinlerin üzerine peynir, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda eklenerek yine dengeli amino asit tüketilmiş olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor