Mesele Spor

Dengeli Beslenme Programı Hazırlama

28.01.2017
16
Dengeli Beslenme Programı Hazırlama

Yeterli ve dengeli beslenme sağlıktır.

Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzgün çalışması için besin ögelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bunlar dengeli bir beslenme programı ile alınmalıdır.
Karbonhidrat, yağ ve proteinler için şimdilik özel olarak
bahsetmeyeceğim. Düzensiz bir beslenme tarzının sonuçlarına değineceğiz.
  • Yetersiz ve dengesiz beslenmek sizi kolay hasta olur
    bir duruma getirir.
  • Vücudun yeterli büyüme gelişmesinde aksama olabilir.
  • Aşırı yemek yemekten kaynaklı fazla gelişe bilirsiniz bu iyi bir gelişim değildir.
  • Dengesiz beslenen kişilerin metabolizmaları mikroplara karşı dayanaklı değildir.
  •  Herhangi bir besin ögesinin eksik alınması vücut işlevlerinde aksaklıklara neden olur, hastalıkların iyileşme süresi uzar.

 

Birçok rahatsızlığa sebep olan beslenme bozuklukları sağlık için önem arz etmektedir. Bunlar düzeltilmeli ve her insan kendini yeterli bilinçli duruma getirmelidir. Yeterli bilinçli duruma gelmek ne yiyeceğini bilmektir, yemek yerken doğru seçimler yapabilmektir.
Ülkemizde yemek konusunda doğru seçimler yapıldığı pek söylenemez. Bizim genel beslenme alışkanlığımız enerji değeri yüksek ve besin değeri az bir beslenme tarzı. Kısaca fast-food  alışkanlığı diyebiliriz.
İnsan ne yerse o’dur. Patates kızartması yiyen o kızartma kadar sağlıksız, patatesi haşlayarak yiyen haşlanmış patates kadar sağlıklıdır. Kalorisi yüksek ve besin değeri düşük pek işimize yaramayan ama lezzetli görünen ve lezzetine aldanıp yediğimiz besinler bizi yavaş yavaş hasta ediyor. Lezzet tutkusu insanı zehirliyor. Keyfine düşkün, damak zevkini düşünen insanlar yavaş yavaş sağlığından olarak hastalıklara zemin hazırlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlıklı Ve Keyifli Kalmak İçin Mesele Spor